The blessing Sweden

Observera

Denna text publicerades första gången den 26 maj 2020. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

 

”Våren 2020 präglades globalt och lokalt kraftigt av Covid-19 och de stora utmaningar som följde i kölvattnet. Behovet av Guds närvaro, kärlek, nåd, frälsning, frid och välsignelse var större än någonsin. Och eftersom Herrens välsignelse är Guds ord och löften till oss, våra familjer, våra kyrkor och vårt land bestämde sig ett hundratal sångare, som i sin tur representerar hundratals andra, att komma samman i lovsång online och sjunga Välsignelsen över oss.

Vår bön är att den på alla sätt ska få välsigna dig som lyssnar.

Ett stort tack till alla medverkande kyrkor och församlingar, samt Sveriges Kristna Råd som så generöst deltagit i inspelningen av Välsignelsen Sverige.”

Klipp från The Blessing Sweden Youtube-kanal.