Equmenia Rodenkyrkan Norrtälje

Kontakt

Aron Hellberg, Barn- & ungdomsledare

aron.hellberg@rodenkyrkan.se

equmenia@rodenkyrkan.se

Rodenkyrkan, 0176-10523

Följ oss på Facebook

https://www.instagram.com/equmenia_rodenkyrkan/

Equmenia

Equmenia är Equmeniakyrkans barn- och ungdomsarbete. Equmenia har sin grund i den kristna tron och erbjuder barn och unga att upptäcka mer av vem Jesus är. Equmenia vill även lägga en grund för att tron på Jesus leder till handlingar som blir till välsignelse för andra. Det är därför som Equmenia finns till.

Equmenia består av cirka 350 lokala föreningar med cirka 30 000 aktiva ledare och deltagare över hela Sverige. Varje vecka träffas ledare, barn och ungdomar i en mängd olika aktiviteter som innebandyträningar, scoutkvällar och bönegrupper. Genom aktiviteterna kan Equmenia bli en plats där deltagarna blir sedda och får möjlighet att växa i gemenskap med varandra och Jesus.

Events Calendar

Calendar of Evenemang

M mån

T tis

O ons

T tor

F fre

L lör

S sön

0 evenemang,

0 evenemang,

0 evenemang,

0 evenemang,

0 evenemang,

0 evenemang,

1 evenemang,

1 evenemang,

1 evenemang,

1 evenemang,

1 evenemang,

1 evenemang,

Afterschool sommarvecka

0 evenemang,

1 evenemang,

0 evenemang,

0 evenemang,

0 evenemang,

0 evenemang,

0 evenemang,

1 evenemang,

0 evenemang,

1 evenemang,

2 evenemang,

0 evenemang,

0 evenemang,

0 evenemang,

1 evenemang,

Församlingsdag

1 evenemang,

2 evenemang,

0 evenemang,

0 evenemang,

0 evenemang,

0 evenemang,